Změny na hypotečním trhu jsou tu!

.

Výše uvedené zvyšování cen nemovitostí má na starost samozřejmě vysoká poptávka, kterou způsobila v posledních letech výborná dostupnost hypoték a to hlavně výhodné úrokové sazby na hypotékách. V roce 2017 se však toto všechno změnilo, protože Česká národní banka v podstatě zakázala, i když se tomu říká doporučení, že se nesmí vydávat hypotéky 100%, že daň s nabytí nemovitosti platí kupující a podobné.
peníze na dům
Mezi faktory, které nejvíce ovlivnily právě ceny nemovitostí je doporučení, respektive zákaz, že se nesmí vydávat hypotéky nad 90 % LTV (LTV rozumíme poměr mezi půjčkou a cenou nemovitosti). Hypotéky, které jsou mezi 80 % a 90 % Česká národní banka také omezila, protože každá banka smí snad těchto hypotečních půjček vydat v roce pouze 15 % ze všech hypotečních úvěrů. To znamená, že pokud chcete od loňského roku pořídit nemovitost, musíte mít ve vlastních úsporách minimálně 10% z hodnoty nemovitosti a nebo si těchto minimálně deset procent musíte pořídit třeba spotřebitelským úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření. Vtipné na tom je, že kromě České národní banky všichni kolem vidíme, že brát si 10% z ceny nemovitosti na klasický spotřebitelský úvěr je cesta do záhuby, protože úrokové sazby a tedy poté i splátky jsou tak vysoké, že v případě, že vás zastihne nečekaná událost vás nakonec nebude tolik trápit ani hypotéka, jako právě spotřebitelský úvěr.
Dalším faktorem, který zvedl cenu nemovitosti je komplikace ohledně daně z nabytí nemovitosti, když 4 % platí právě kupující, nikoli prodávající, jako tomu bylo v minulosti. To znamená, že nejenom 10 % z ceny nemovitosti musíte mít naspořeno, aby vám banka povolila úvěr. Musíte mít ještě další 4 %, protože musíte zaplatit daň z nemovitosti. Tato suma není součástí úvěru, musíte s ní tedy počítat nad rámec těchto výdajů s hypotékou.
bitcoin investice
No jak to tak říci. Když chce Česká národní banka prostě zamezit výhodnému trhu s hypotékami, protože je nejmíň neplacených úvěrů u nás v historii vůbec, tak se jí to podaří a zkomplikuje tak život a přímo uměle vyšroubuje ceny nemovitostí k horentním částkám.
Dá se očekávat, že ještě pár měsíců ceny nemovitostí i hypoték tedy porostou, protože ještě stále je u nás ekonomická situace dobrá, ale blíží se stopka, kdy výše uvedené překážky mnozí zájemci o nemovitosti nepřekonají a ceny nemovitostí zase půjdou pomalu dolů snad i ceny hypoték.

.

About the Author

pujckapro.cz

No Comments

Comments are closed.