Zdražování hypotečních a spotřebních úvěrů

.

Je tomu skoro deset let, co ČNB takovýto krok neučinila. Vše se rázem změnilo. V srpnu tohoto roku se rozhodla zvýšit úrokové sazby. Díky tomuto tahu tak zdražila peníze na mezibankovním trhu, což znamená, že se takováto akce projeví i na cenách úvěrů a do budoucna budeme muset čelit jejich zvýšení. Jak hovoří ekonom za jednu z pojišťoven, došlo ke zdražení peněz na finančním trhu. Není to zapříčiněno pouze krokem, který Centrální banka provedla, neboť je očekáváno v blízké budoucnosti další zvyšování.
zlaté cihly

Přizpůsobte se, šeptá ČNB

Banky se tak snaží tuto ekonomiku pomalu vstřebávat. Tato informace bude promítána do úrokových sazeb přes služby, které nabízí, což jsou úvěry nebo vklady. ČNB takto učinilo z důvodu makroekonomické prognózy. Ta počítá s nárůstem domácích úrokových sazeb ke konci tohoto roku a následující dva roky. Odborníci se obávají investorů, kteří nakoupili obrovské množství korun. Nikdo netuší, jaký mají motiv či očekávání. Jediné, co se ví, je, že jejich rozhodnutí mohou razantně změnit kurz. Tím by se pak ovlivnilo další jednání ČNB.

Co je to kvantitativní uvolňování?

Politika používaná centrálními bankami. Využívají ji pro stimulaci ekonomiky a její použití je aplikováno v případě, že je standardní monetární ekonomika neefektivní.

.

Jak jej ČNB provádí?

Kvantitativní uvolňování je prováděno skrz nákup –  především finančních aktiv od komerčních bank a finančních institucí. ČNB tím zvyšuje cenu těchto finančních aktiv, což má za následek snížení výnosnosti těchto aktiv. Současně je zvyšována nabídka peněz.
velký dům

Slabší koruna

Právě ČNB se dostane do šarvátky s Evropskou centrální bankou, jejíž vidina jsou následující:
·         Do poloviny příštího roku nechce povolit právě s již zmíněným kvalitativním uvolňováním
Což by mělo za následek ono oslabení kurzu koruny. ČNB ujišťuje, že je připravena využít své všechny nástroje tak, aby zajistila stabilní ceny.

Zdražování hypotečních a spotřebních úvěrů
5 (100%)1
.

About the Author

pujckapro.cz