Má Mezinárodní měnový fond ještě svůj význam?

.


První cíle, které si Fond definoval v zakladatelských Článcích, byly například následující:


·         podpora měnové spolupráce


·         rozšiřování a růst mezinárodního obchodu


·         devizová stabilita


·         zpřístupnění zdrojů státům v potížích


·         a další

Původní úkoly Fondu


1.      Prvním úkolem, který si Mezinárodní měnový fond (dále také jen MMF) zadal, bylo dohlížet a řídit systém pevných devizových kurzů, protože hodnota všech měn světa se vztahovala původně pevně pouze a výhradně k americkému dolaru. Hodnota byla pevně stanovena na 35 dolarů za unci zlata.


2.      Druhým důležitým úkolem MMF bylo podporovat krátkodobě země, které se dostaly do finančních potíží.

.

Výsledky

Samozřejmě se na základě možnosti přepočítávat měny mohl vytvořit systém mezinárodního obchodu a tím nastartovat růst ekonomiky po celém světě.
dollar bankovka.jpg

Další situace, které mění funkce MMF

V souvislosti s válkou ve Vietnamu v roce 1971 bylo USA zrušena volná směnitelnost dolaru, o který se celou dobu od roku 1944 prakticky celý systém mezinárodního obchodu opíral. Na základě toho vznikl systém volně pohyblivých měnových kurzů členů MMF. Kurzy jsou tedy od té doby určovány trhem nebo i zásahem vlád do měnové politiky.
neražený kov.jpg

Má MMF smysl?

I když po vzniku nového měnového systému bylo jasné, že MMF už nemá svůj původní význam, byl Fond i nadále zachován. Nyní funguje jako konzultační, dozorový a poradenský orgán, která stále může krátkodobě půjčovat finance.

Každoročně například MMF hodnotí ekonomický růst ve členských zemích, včetně České republiky, která byla jako ještě Československá republika u zakládání této organizace. Ovšem nehlášení měnové reformy z roku 1953 bylo důvodem k vyloučení země z MMF. Členství pak bylo obnoveno logicky až po revoluci, tedy hned v roce 1990.

Za rok 2018 MMF vyhodnotil českou ekonomiku jako stále rostoucí a jeho prognózy na další rok jsou také optimistické.


.

About the Author

pujckapro.cz

No Comments

Comments are closed.