Hypotéky se nebojte, ale nejprve přemýšlejte!

.


V minulosti bylo možné v některých případech získat sto procentní hypotéku a ve většině případů, pokud nešlo o hypoteční úvěr na sto procent ceny nemovitosti stačilo mít ušetřeno ve vlastních zdrojích jen deset procent. Zásahy České národní banky, které se snaží předejít krachu hypotečního trhu, jako jsme to třeba viděli v USA před deseti lety, však dovedly k tomu, že v tuto chvíli, pokud chcete jednat o hypotéce, musíte mít naspořeno minimálně dvacet procent. Samozřejmě vlastní zdroje jsou pro banky i peníze zapůjčené na spotřebitelské úvěry a podobně.
mince v srdci.jpg 
Některým z nás to vůbec nevadí, protože máme naspořeno dost peněz. Některé lidi však situace ovlivní velmi, protože s kroky ČNB nesouhlasí a značně jim nemožnost vzít si hypotéku na sto procent ceny kupované nemovitosti komplikuje život. Ideální situací pro banku je totiž, že klient má naspořeno alespoň 24 % z celkové ceny. Minimum je 14%, ale už to je částka, která může být bankou poskytována jen někdy. Následně to na klienty vrhne mnohem přísnější podmínky pro schválení udělení hypotéky.
Další věcí, kterou musíte opravdu dobře promyslet, je rozpočet jako takový. V praxi je totiž běžné, že rozpočet na stavbu či rekonstrukci se většinou 1,2 krát či 1,5 krát vynásobí. Většinou jde totiž o situaci, kdy člověk nakonec při stavbě zvolí kvalitnější materiály či kvalitnější vybavení, právě proto, že doufá, že to dělá jednou za život a tedy toto chce mít v naprostém pořádku. Na počátku vzhledem ke všem starostem to však takto nebere a vnímá to jen jako jeden z mnoha úkonů pro schválení hypotéky.
 potřesení rukou u smlouvy.jpg
Možná se ptáte, jak tedy správně zvolit i výši měsíční splátky hypotéky, aby po celou dobu splácení bylo pro vás v pohodě a únosné hypotéku platit. Vždy je nutné vědět, že měsíční splátka úvěrů (a to všech, nejen hypotéky) by neměla přesáhnou 30 % příjmu domácnosti. Jako další byste měli mít na jednom ze svých účtu schovanou tak zvanou železnou rezervu, která by měla být ve výši šesti měsíčních částek na výdaje domácnosti.

.

Ohodnoťte příspěvek
.

About the Author

pujckapro.cz