Česká národní banka chce omezit vyplácení některých hypoték!

.

Směrnice centrální banky nejsou ze stran jednotlivých bank zcela dodržovány, a tak je v tuto chvíli vydáno velké množství vysoce rizikových hypoték. Podíl hypoték, které představují více než 80 procent z hodnoty nemovitosti, byl v roce 2017 téměř třicet procent. Česká národní banka však doporučila, aby se toto procento pohybovalo do patnácti procent.

hypotéka

Hlavním důvodem, proč centrální banka dohlíží na tuto situaci je fakt, že pokud by nebyl tento trend zastaven včas, mohla by mít zvyšující se zadluženost českých domácností negativní dopad na celou ekonomiku v naší zemi.
Schopnost splácet úvěry a udržování zdravých financí v domácnostech hraje právě v naší ekonomice velikou a významnou roli.

.

V dalších dvou letech se tedy dá očekávat, že díky zásahu ČNB (zvýšení základní úrokové sazby), dojde k navýšení kapitálových rezerv a tedy také k omezení zastavení rizikového chování bank a tím ke snížení již nyní tolik vyšponovaných cen nemovitostí.

Co se ovšem nedá očekávat, je snížení zájmu o nové půjčky. V dalších dvanácti měsících se dá očekávat, že hypoteční trh bude stále v dobré formě a hypotéky stále půjdou na odbyt. Je však jisté, že díky zvyšování sazeb nebude tento nárůst až tak vysoký, jako v předchozích letech.

majetek

Většina klientů se totiž rozhoduje při výběru vhodné hypotéky podle úrokové sazby a dále dle poplatků souvisejících se sjednáním hypotečního úvěru a jeho čerpáním. Někteří zákazníci také považují za důležitější vzít si hypoteční úvěr u své domovské banky. Pak je logické, že banky půjčují více než doporučených patnáct procent úvěrů na bydlení s poměrem hodnota nemovitosti ku výše úvěru vyšším než devadesát procent. U klienta, kterého máte ve své bance již delší doby, máte ho ověřeného a důvěřujete mu, je jasné, že vycházíte vstříc snadněji, než u jiného klienta z cizí banky, kde jeho bonitu nemůžete tak dobře ověřit. Někdy je totiž pro banku lepší ověřený klient se stoprocentní hypotékou, než klient neověřený se sedmdesáti procentní hypotékou.

.

About the Author

pujckapro.cz

No Comments

Comments are closed.